بهداشت و مراقبت پوست

pH پوست چیست و چرا برای سلامت پوست مهم است؟

pH پوست چیست

در این نوشته شما می‌خوانید

پوست یک ساختار چند کاره است که چند نقش اساسی را در سلامت کلی بدن ایفا می کند. مهمترین نقش این ماده به عنوان یک سد محافظ بین بدن و دنیای خارج است و pH پوست یکی از مکانیسم های حفاظتی مهم آن محسوب می‌شود .pH  پوست دائماً توسط عوامل خارجی مانند آلودگی، تغییرات دما و مواد شیمیایی خشن به چالش کشیده می‌شود. محافظت از پوست با بهترین محصولات مراقبت از پوست به حفظ pH بهینه آن کمک می کند تا بتواند کار حیاتی خود را برای محافظت از ما انجام دهد.

pH پوست چیست؟

مقدار pH بهینه پوست در بیشتر قسمت‌های صورت و بدن بین 4.7 تا 5.75 قرار دارد. pH 7 (آب خالص) خنثی در نظر گرفته می‌شود. هر عددی کمتر از آن اسیدی و بالاتر از آن قلیایی است، بنابراین pH طبیعی پوست کمی اسیدی است. این PH خفیف اسیدی توسط گوشته اسیدی پوست ایجاد می شود، این گوشته قسمت آبکی لایه هیدرولیپیدی است که از لایه های خارجی پوست محافظت می‌کند. PH پوست بسته به جنسیت فرد و قسمت‌های مختلف کمی متفاوت است. همچنین در مراحل مختلف زندگی نیز نوسان دارد.

چرا PH پوست مهم است؟

PH پوست بعنوان یک لایه اسیدی نقش مهمی در سلامت وشادابی پوست دارد و سد محافظتی آن محسوب می‌شود. این لایه، مواد مهاجم قلیایی (مانند سورفکتانت‌های خشن) را خنثی می‌کند، از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و محیط اسیدی بهینه را که در آن فلور طبیعی پوست می‌تواند رشد کند، بازیابی و حفظ می‌کند.

اگر PH پوست به محدوده قلیایی برسد، تعادل طبیعی آن به هم می‌خورد. لیپیدهای ضروری نمی توانند اپیدرم را سنتز کنند و پوست آب خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. در این شرایط، لایه بیرونی پوست (یا اپیدرم) دیگر قادر نیست به عنوان یک سد محافظ عمل کند.

هنگامی که عملکرد سد پوست به خطر بیفتد، ممکن است خشک، حساس یا بیش از حد حساس شود. در این صورت پوست مستعد ابتلا به عفونت ها، بیماری هایی مانند درماتیت آتوپیک و بیماری هایی مانند روزاسه می‌شود و توانایی آن در محافظت از بدن به خطر می‌افتد.

چه چیزی می تواند بر PH پوست تاثیر بگذارد؟

عوامل خارجی و داخلی زیادی وجود دارند که ممکن است بر PH پوست تأثیر بگذارند. محل قرارگیری پوست روی بدن نیز می‌تواند بر PH آن موثر باشد. برخی از بیماری‌های پوستی مانند درماتیت آتوپیک نیز  pH پوست را تغییر می‌دهند.

عوامل خارجی

عوامل خارجی که باعث استرس پوست می شوند عبارتند از:

  • تغییرات دما و رطوبت
  • کثیفی و آلودگی
  • شستشوی بیش از حد و مکرر
  • لوازم آرایشی قلیایی
  • مواد شیمیایی

مواد شیمیایی با pH قلیایی برای pH پوست مضر هستند. این مواد بر قابلیت خنثی‌سازی طبیعی پوست فشار می‌آورند، به ساختار سلولی آسیب می‌رسانند  و عملکرد سد محافظ پوست را مختل می‌کنند. برخی داروها (مانند شیمی‌درمانی، دیورتیک‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها) و روش‌های پزشکی (مانند رادیوتراپی و دیالیز) نیز می‌توانند بر دفاع طبیعی پوست تأثیر بگذارند، PH آن را تغییر داده و عملکرد سد محافظ آن را مختل کنند.

عوامل داخلی

ژنتیک، سن بیولوژیکی و هورمون های ما نیز می توانند بر PH پوست تأثیر بگذارند. pH پوست مردان و زنان کمی متفاوت است. متوسط pH پوست مردان به دلیل تولید بیشتر سبوم، کمتر است.

در چند هفته اول زندگی، پوست نوزاد دارای pH بالاتری بین 6.5 تا 5.5 است، زیرا پوشش اسیدی محافظ آن هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. همانطور که هورمون‌ها در مراحل بعدی زندگی تغییر می‌کنند (به عنوان مثال در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی)، pH پوست نیز می‌تواند در گذر زمان تغییر کند.

ما می‌توانیم با انتخاب‌ سبک زندگی سالم، روتین منظم مراقبت از پوست و با استفاده از محصولاتی که به pH طبیعی پوست احترام می‌گذارند و سد محافظ آن را حفظ می‌کنند، به حمایت از pH بهینه پوست کمک کنیم.

به دنبال محصولات مراقبت از پوست پزشکی باشید که حاوی موادی هستند که PH طبیعی پوست را بازیابی می کنند و از بازسازی پوست حمایت می کنند. همچنین توصیه می شود نواحی خاصی از بدن (مانند دست ها، زیر بغل و ناحیه خصوصی) را با محصولاتی درمان کنید که برای رعایت PH طبیعی آنها فرموله شده اند.

تفاوت PH پوست در قسمت‌های مختلف بدن

ساختار پوست، و pH آن، با توجه به جایی که در بدن ما قرار دارد، کمی متفاوت است. در حالی که اکثر قسمت‌های پوست صورت و بدن دارای pH بین 4.7 تا 5.75 هستند، بین برخی قسمت‌ها تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد:

دست‌ها

دست ها سخت کار می کنند و دائماً در معرض نیروهای خارجی قرار دارند. در نتیجه PH پوست، دست تحت فشار قرار می گیرد. گوشته اسیدی محافظ آن ممکن است ضعیف شده و پوست بیشتر مستعد خشک شدن و تحریک شود.

زیر بغل

پوست زیر بغل می تواند برای مدت طولانی بدون نور یا هوا بماند، شرایطی که به رشد باکتری ها کمک می کند. پوست زیر بغل نیز اغلب در معرض مواد شیمیایی خشن موجود در برخی از ضد تعریق ها یا محصولات حذف مو قرار می گیرد. به این دلایل، pH آن نزدیک به 6.5 است. این کاهش قابل توجه اسیدیته، آن را بیشتر در برابر باکتری ها حساس می کند. تجزیه این باکتری‌ها می‌تواند منجر به بوی نامطبوع در بدن شود.

ناحیه تناسلی

مانند پوست زیر بغل، پوست ناحیه تناسلی دارای pH 6.5 است. اسیدیته کاهش یافته آن، آن را مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی می کند.

چگونه میزان PH پوست خود را متوجه شویم؟

در زیر چند روش وجود دارد که می توانید PH پوست خود را بررسی کنید.

استفاده از نوار تست pH پوست در خانه

به لطف کیت های pH خانگی، می‌توانید pH  پوست خود را تعیین کنید. این کیت‌ها به شکل نوارهای کاغذی هستند که روی پوست شما قرار می‌گیرند و pH پوست را اندازه گیری می‌کنند. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید، کیت‌های pH مخصوص پوست خود را خریداری کنید.

این نوارها در برخی از داروخانه‌ها فروخته می‌شود.کیت های خانگی ممکن است به اندازه آزمایش یک متخصص مراقبت از پوست دقیق نباشند.

از طریق متخصص پوست

یک متخصص پوست می‌تواند آزمایش pH را در مطب خود انجام دهد. علاوه بر این، او می تواند به شما در مراقبت های آرایشی و سایر مراقبت های مربوط به پوست کمک کند.

مشاهده چشمی و تخمین

با مشاهده دقیق می توانید یک ایده کلی از سطح pH پوست خود به دست آورید. پوستی که ظاهری سالم و بدون لکه های خشک دارد را می توان متعادل در نظر گرفت. تحریک، آکنه، قرمزی و لکه های خشک همگی ممکن است نشانه های pH بالای پوست باشند که به نمای قلیایی تر متمایل است.

چگونه PH پوست را متعادل کنیم؟

در ادامه به بررسی چند راه برای کمک به حفظ سلامت پوست و PH متعادل آن می‌پردازیم.

پوست خود را با پاک کننده های ملایم بشویید

با یک پاک‌کننده ملایم و آب پوست خود را بشویید. پاک‌کننده صورت شما هر چه قلیایی‌تر باشد، پوست شما را بیشتر مستعد تحریک بیشتر می‌شود. به یاد داشته باشید که آب نیز روی پوست شما تأثیر می گذارد، حتی اگر لحظه ای باشد.

پاک‌کننده های اسیدی بیشتر ممکن است به مقابله با آکنه کمک کنند، که ممکن است پس از رسیدن سطح pH به زیر 6 آکنه از بین برود. از طرف دیگر، مواد مراقبت از پوست با پایه قلیایی می توانند به حفظ سلامت پوست در شرایطی مانند اگزما و پسوریازیس کمک کنند.

به دنبال محصولاتی با pH 4 یا کمتر باشید تا به حفظ سد پوستی شما کمک کنند. همه محصولات pH را ذکر نمی کنند.

از تونر پوست استفاده کنید

تونر پوست معمولاً دارای pH بین 5 تا 7 است که می تواند به خنثی کردن هرگونه مواد قلیایی باقیمانده بر روی پوست کمک کند. مواد قلیایی بر سطوح بهینه pH پوست تأثیر منفی می‌گذارند.

استفاده از تونرها برای افرادی که بیماری های پوستی مانند روزاسه دارند، ممنوع است. اگر مشکل پوستی دارید، قبل از استفاده از تونر با متخصص مراقبت از پوست خود صحبت کنید.

از مرطوب کننده استفاده کنید

می توانید روغن های مرطوب کننده، لوسیون ها، ژل ها و کرم های غلیظ را برای استفاده انتخاب کنید. می‌توانید مرطوب کننده خود را بر اساس فصول مختلف سال تنظیم کنید.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که برخی از نرم کننده های مبتنی بر نفت خام می توانند به محافظت و حفظ pH ایده آل پوست کمک کنند.

استفاده از لایه بردارهای مناسب

لایه برداری پوست به اندازه یک بار در هفته با لایه بردارهای ملایم می تواند برای روتین مراقبت از پوست مفید باشد. نوع لایه برداری و دفعات آن بسته به نوع پوست و نیاز شما متفاوت است.

در اغلب لایه بردارهای شیمیایی اسیدهایی مانند رتینوئیک، آمینو اسید یا AHA و BHA به کار رفته است. جالب است بدانید این اسیدها با وجود نقش مهمی که در حفظ پی اچ مناسب پوست دارند، در صورت استفاده نادرست به سطح دفاعی پوستتان آسیب خواهند زد.

پس حتماً هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست، با مطالعه برچسب هر محصول از ترکیبات آن مطلع شوید و در صورت مواجه با مشکلاتی مانند خشکی، قرمزی و حساسیت، به سرعت مصرف آن محصول را کنار بگذارید.

از متخصص مراقبت از پوست خود بپرسید که چه نوع لایه برداری، در صورت وجود، گزینه خوبی برای پوست شما است.

کلام آخر

PH پوست تنها یکی از جنبه های سلامت کلی پوست است. استفاده از یک پاک کننده و مرطوب کننده مناسب برای نوع پوست شما می‌تواند به ایجاد تعادل مناسب چربی که پوست برای سالم ماندن آن نیاز دارد کمک می کند.

کرم ضد آفتاب روزانه نیز برای محافظت از پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش (UV) و سایر ذرات، ضروری است.

هر گونه نگرانی خاص مراقبت از پوست، مانند آکنه یا درماتیت، باید با یک متخصص پوست بررسی شود. متخصص می‌تواند به رفع مشکلات پوستی اساسی کمک کند و به شما کمک کند تا پوست خود را سالم نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *