بهداشت و مراقبت پوست

فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) و ضد آفتاب

فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) و ضد آفتاب

در این نوشته شما می‌خوانید

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است که نشان دهنده میزان محافظت یک ضد آفتاب در برابر اشعه UVB و آفتاب سوختگی است.

به طور کلی، یک ضد آفتاب با:

همانطور که می‌بینید، هنگامی که به SPF 30 رسیدید، با بالا رفتن از آن محافظت بیشتری دریافت نمی‌کنید.

در حالی که مطمئناً می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب با +50 SPF تا +100 SPF استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که آن‌ها محافظت بیشتری ارائه نمی‌دهند. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالا ممکن است ایده خوبی برای آن دسته از والدینی باشد که به اندازه کافی و به طور منظم از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که SPF تنها نشانه ای از اثربخشی در برابر اشعه UVB است. به همین دلیل است که برای والدین مهم است که یک ضد آفتاب با طیف وسیع با حداقل SPF 15 تا 30 داشته باشند، که در صورت استفاده صحیح، بیشتر اشعه های UVA و UVB را مسدود می کند.

شما باید از کرم‌‌های ضد آفتاب یا لوسیون برنزه با SPF کم خودداری کنید، که به اندازه کافی محافظت در برابر آفتاب ندارند.

رتبه بندی حفاظت در برابر اشعه UVA

در حال حاضر هیچ راه آسانی برای دانستن اینکه یک ضد آفتاب چقدر در برابر اشعه UVA موثر است وجود ندارد. برچسب ضد آفتاب جدید FDA، قرار بود یک سیستم جدید چهار ستاره UVA را معرفی کند تا والدین بتوانند به راحتی متوجه شوند که آیا یک ضد آفتاب محافظت پایین در برابر  UVA (یک ستاره) یا بالاترین حفاظت در برابر UVA (چهار ستاره) دارد. برچسب‌های جدید همچنین به وضوح نشان می‌دهند که آیا یک کرم ضد آفتاب «بدون محافظت در برابرUVA» است.

متأسفانه، قانون نهایی در مورد برچسب زدن جدید ضد آفتاب، سیستم ستاره‌ای را حذف کرده، زیرا فکر می‌کرد خیلی گیج کننده است.

در حال حاظر اگر روی یک کرم ضد آفتاب برچسب طیف گسترده (Broad Spectrum) گذاشته شده باشد، در مقابل اشعه‌های UVA محافظت می‌کند.

SPF برای لباس

لباس دارای یک سیستم رتبه بندی جداگانه است که مشابه رتبه بندی SPF ضد آفتاب است.

با این حال، به جای رتبه‌بندی SPF، برخی از لباس ها دارای رتبه بندی فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) هستند که می تواند از 15 (محافظت در برابر آفتاب خوب) تا 50+ (محافظت عالی در برابر آفتاب) متغیر باشد تا نشان دهنده درصد اشعه‌های UVA و UVB باشد که می‌تواند مانع شود.

SPF واقعا به چه معناست؟

برخلاف تصور رایج، SPF به شما اجازه نمی دهد که بدانید چقدر می توانید در معرض نور خورشید قرار بگیرید، اما به میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید مربوط می شود. بدون هیچ گونه محافظت در برابر آفتاب دچار آفتاب سوختگی شوید. واقعاً دشوار است که دقیقاً بگوییم چه مدت طول می کشد تا یک نفر بدون هیچ گونه محافظت از آفتاب دچار آفتاب سوختگی شود.

شما باید نوع پوست، محل زندگی، زمان سال و حتی زمان روز شخص را در نظر بگیرید تا بدانید چه مدت ممکن است بتواند در زیر نور خورشید بماند و دچار آفتاب سوختگی نشود.

به عنوان مثال، فردی با رنگ روشن که در تگزاس در ساعت 2 بعد از ظهر در اواسط تابستان زیر آفتاب می نشیند، بسیار سریعتر از فردی با رنگ پوست تیره در آیداهو در زمستان ساعت 6 بعد از ظهر می‌سوزد.

سایر عواملی که خطر آفتاب‌سوختگی را سریع‌تر افزایش می‌دهند عبارتند از مصرف برخی داروها، از جمله بسیاری از داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می‌شوند، قرار گرفتن در ارتفاع بالا و قرار گرفتن در نزدیکی سطوحی (مانند برف و شن) که ممکن است نور خورشید را منعکس کنند.

و به یاد داشته باشید که اثر ضد آفتاب بعد از حدود دو ساعت کمتر می شود و باید دوباره استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *